Sardynia – Spiaggia Rena Bianca 4K

Data realizacji: 1 października 2023 r.
Santa Teresa Gallura
to miasto na północnym krańcu Sardynii w prowincji Sassari. Liczba stałych mieszkańców wynosi około 5000 (51 os./km²). W sezonie letnim liczba ta wzrasta do 10 000–15 000. Miasto jest położone nad Cieśniną Świętego Bonifacego o szerokości 11 km. i posiada bezpośrednie połączenie promowe z Bonifacio na Korsyce (przeprawa trwa około godziny).
Początki miejscowości sięgają roku 1808, kiedy to król Wiktor Emanuel I ufundował miejscowość portową i nadał jej nazwę na cześć swojej żony Marii Teresy.
Miasto jest jedną z kilku możliwych lokalizacji starożytnego miasta Tibula.

Najlepszy widok zapewnia wzgórze la Torre di Longonsardo ze wspaniałą wieżą. To największa wieża Gallury, i najbardziej imponująca, jaką kiedykolwiek zbudowano na wyspie przez hiszpańską koronę. Wieża jest symbolem Santa Teresa Gallura wraz z plażą, nad którą czuwa. Wieża Longonsardo stoi na cyplu na północny wschód od miasta Gallura, niedaleko miejsca, gdzie średniowieczu stał zamek. Wieża ma średnicę 19 metrów u podstawy, około 16 metrów w górnym cylindrycznym korpusie i 11 metrów wysokości. Materiałem budowlanym był oczywiście granit, być może wydobyty z ruin dworu. Wieżę sklasyfikowano jako "de armas", czyli „silną”, zbudowaną tak, aby pomieścić garnizon i ciężką broń obronną.

Bezpośrednio na północ od miasta znajduje się Plaża Rena Bianca. To główna i najpopularniejsza plaża miejska w Santa Teresa di Gallura. Z plaży jest wspaniały widok wprost na południowe wybrzeże Korsyki. Gwarantuje więc turystom wspaniałe widoki białych klifów oddalonej o kilka kilometrów sąsiedniej wyspy. Standard plaży miejskiej na Sardynii czyli: leżaki, parasole, a także restauracje i bary czekające na turystów. Plaża znajduje się w zatoce z jasnych skał. Oddzielona naturalnie od miasta. Wejście do wody jest bardzo łagodne, a wody zatoki płytkie, dzięki czemu plaża jest świetnym miejscem dla rodzin z dziećmi.