Sardynia – Kanion Gorropu 4K

Data realizacji: 30 września 2023 r.
Kanion Gorropu jest najgłębszym kanionem we Włoszech i jednym z najgłębszych w Europie (ponad 500 m). Jego szerokość w najwęższych miejscach wynosi ok 4 metrów, przez co jest tak spektakularny i wyjątkowy. Ściany wąwozu wyznaczają granicę pomiędzy gminami Orgosolo i Urzulei (Supramonte) na Sardynii.
Wąwóz powstał w wyniku otwarcia uskoku i dzięki intensywnemu działaniu erozyjnemu wywołanemu przez wody Rio Flumineddu. Ściany Kanionu Gorropu zawierają skamieliny, które ujawniają podwodną genezę, która miała miejsce między 190 a 60 milionami lat temu.
Długość wąwozu nie jest imponująca i wynosi 1,5 km, ale wysokie skalne bloki, liczne wielkie kamienie, głazy, skalne przejścia i wyjątkowa roślinność sprawiają, że każdy będzie nim zachwycony. Czasami trzeba się przeciskać przez wąskie szczeliny, ale większość trasy dal zwiedzających jest łatwa. Oczywiście przejście całego (łącznie z czerwonym szlakiem) wymaga specjalistycznego sprzętu i umiejętności. Trudno nie zauważyć gdzie zaczyna się czerwony szlak.
Miejsce "Top 10" na Sardynii. Niestety dronem można latać tylko na zewnątrz kanionu aby nie płoszyć orłów. Zdecydowanie polecam rozpocząć w bazie "Jeep transfer - pick up point".